غدیر آمده است تا...

بسم الله
سلام
امام خمینی:

  • غدیر آمده است که بفهماند سیاست به همه مربوط است.
  • زنده نگه داشتن این عید، نه برای این است که چراغانی بشود و قصیده خوانی بشود و مداحی بشود. اینها خوب است؛ اما مسئله این نیست. مسئله این است که به ما یاد بدهند که چطور باید تبعیت کنیم. به ما یاد بدهند که غدیر، منحصر به آن زمان نیست؛ غدیر در همه اعصار باید باشد و روشی که حضرت امیر در این حکومت پیش گرفته است، باید روش ملتها و دست اندرکاران باشد. قضیه غدیر، قضیه جعل حکومت است. این است که قابل نصب است؛ والاّ، مقامات معنوی قابل نصب نیست.

رهبر عزیز انقلاب :

  • عظمت اصحاب خاص امیرالمومنین علیه الصلوة و السلام در این است که در هیچ شرایطی دچار اشتباه نشدند و جبهه را گم نکردند.
  • مرحوم آقاى مطهرى (رضوان‌الله‌علیه) مقاله‌اى به نام «الغدیر و وحدت اسلامى» دارد؛ ایشان در آن، این مسأله را تبیین مى‌کند که، طرح مسأله‌ى غدیر، چطور مى‌تواند وسیله‌اى باشد براى نزدیک کردن دل‌هاى مسلمان‌ها به همدیگر. مرحوم علامه‌ى امینى هم عقیده‌ى شیعه را در «الغدیر» اثبات کرده است؛ اما کتاب، بیان، لحن، سلیقه و شیوه‌ى برخورد او با مسأله، طورى است که همه‌ى مسلمین را جذب مى‌کند. شما تقریظ هایى را که مسلمانان مصر، شام و دیگر نقاط دنیا بر کتاب ایشان نوشته‌اند، ببینید! ما باید توجه داشته باشیم که نوع طرح مسأله، طورى نباشد که به جدایى مسلمان‌ها بینجامد؛ این خیلى مهم است. باید مراقب باشیم که مسأله را طورى طرح کنیم که هم‌عقیده‌هاى خودمان ناراحت نشوند. البته باید عقیده‌ى خودمان را بیان و آن را تثبیت کنیم؛ اما اشتباهات و خطاها را هم برطرف کنیم.
کلیک کنید


----

تأمل؛

...آن‌چه در سقیفه رخ داد، حاکمیت سکولاریسم بود. برای رسول‌الله شأن سیاسی قائل نبودند و خلافت را امری نمی‌ دانستند که مربوط به دین و نیازمند نصب الهی باشد. این مطلب را معاویه در یکی از نامه ‌هایش به امیرالمومنین نیز بیان می‌ کند. امیرالمومنین می‌ نویسد که پیامبر مرا جانشین خود کرد. معاویه در جواب می ‌نویسد: پیامبر مأمور رساندن پیام خداوند به مردم بود؛ همین! تو هم اگر جانشین او هستی، پیام خدا را به مردم برسان. خلافت که ربطی به این حرف‌ها ندارد!... (قسمتی از یکی از سخنرانی های آیت الله مصباح)


----
ای بشر! خانه نهادی و نگفتی خام است / کفر کردی و نگفتی که چه در فرجام است
 چشم بستی و ندیدی که در آن یوم شگفت / چه پدید آمد از آن پرده بر این قومِ شگفت
 ترسِ جان پشت درِ مکّه مسلمانت کرد / نعمتی آمد و آماده ی طغیانت کرد
 پس از آن پیشرو بوالهوسان دیدیمت / پشت پیراهن خونینِ کسان دیدیمت
 هُبلی گشته٬ به صحرای حجاز استاده / مست ومخمور به محراب نماز استاده
 راهزن با طبق زر چه کند؟ آن کردی / گله با سبزه ی نوبر چه کند آن کردی
 چه توان کرد فراموشی گُل درگِل را؟ / دین کامل شده ومردم نا کامل را
 غول گرمازده را چشمه و مرداب یکی است / کور بینا شده را گوهر وشبتاب یکی است
 شِعه نادیده دگر اصل و بدل نشناسد / بدر نشناسد و صفّین و جمل نشناسد
 شعب نادیده چه داند که مسلمانی چیست / فرق تیغ علوی با زَر سفیانی چیست
 تا از این پس نرود گفته ی پیر از یادت / آفتابی که برآمد به غدیر از یادت
(محمدکاظم کاظمی)

---

 دلشوره ی مقدس
در کناره ای از جنگ صفین مالک اشتر که از خدعه شامیان و مظلومیت مولایمان غصه دار بود به عمار یاسر گفت: کاش می توانستم علی را به دورانی ببرم که مردمان قدر او بدانند و فرمانی که می راند را بر صدر نشانند. عمار در پاسخ گفت: شنیده ام آن روز در راه است و شاید مالک از این مژده آرام گرفته بود. اما، تا علی در قید حیات بود -بخوانید تا حیات در قید علی بود- از شنیده عمار و آرزوی مالک خبری نشد.
...
کسانی که به اجلاس نیکوزیا دعوت شده بودند از ساموئل هانتینگتون، واضع تئوری معروف «جنگ تمدن»ها پرسیدند، چرا از انقلاب اسلامی با عنوان «آغاز پروسه بازگشت تمدن اسلامی به هویت اولیه خود» یاد می کند و چرا معتقد است جنگ تمدن ها نزدیک است؟ و حال آن که اسلام از قرن ها پیش از این هم بوده است؟ هانتینگتون در پاسخ گفته بود: «اسلام پیش از انقلاب 1979 - 1357- در ایران فقط یک دستورالعمل درباره چگونگی رابطه فردی انسان  ها با خدا بود، اما خمینی آموزه های اسلامی را به نسخه حکومتی تبدیل کرده است. نسخه ای که اصلی ترین دشمن لیبرال دموکراسی غرب است».

---

متن؛
برادر ! عیدت مبارک

غدیر بود. رفتیم پیشانی اباذر را ببوسیم و بگوییم : «برادر !عیدت مبارک» پیشانیش از آفتاب ربذه سوخته بود !!

به « ابن سکیت» گفتیم « علی» ، هیچ نگفت ، نگاه مان کرد و گریست. زبانش را بریده بودند !!

خواستیم دستهای میثم را بگیریم و بگوییم : « سپاس خدا را که ما را از متمسکین به ولایت امیرالمومنین قرار داد» دست هایش را قطع کرده بودند !!

گفتیم :« یک سیدی بیابیم و عیدی بگیریم» سیدی ! کسی از بنی هاشم! جسدهاشان درز لای دیوارها شده بود و چاه ها از حضور پیکرهای بی سرشان پر بود! زندانی دخمه های تاریک بودند و غل های گران بر پا، در کنج زندانها نماز می خواندند.

::::::

فقط همین نبود که میان بیابان بایستد، رفتگان را بخواند که بر گردند و صبر کند تا ماندگان برسند . فقط همین نبود که منبری از جهاز شتران بسازد و بالا رود ، صدایش کند و دستش را بالا بگیرد ، فقط گفتن جمله ی کوتاه « علی مولاست » نبود. کار اصلا این قدرها ساده نبود. مصافحه با همه ی رنجهایی بود که برای ایستادن پشت سر واژه ای سه حرفی که در حق ، سخت گیر بود. این روزها ولی همه چیز آسان شده است. این روزها « علی مولاست » تکیه کلامی معمولی و راحت است.

اگر راحت می شود به همه ی تیرک های توی بزگراه  تراکت سال امیر المومنین زد و روی تابلوهای تبلیغاتی با انواع خطها نوشت « علی » ! ، خیلی راحت و زیاد پشت سر هم میشود این کلمه را تکرار کرد و تکرار ، حتما جایی از راه را اشتباه آمده ایم . شاید فقط با اسم یا خطی بیجان مصافحه کرده ایم وگرنه با او !؟... کار حتما سخت بود ، صبوری بی پایان بر حق ، تاب آوردن عتابهایش حتما سخت بود.

::::::

آن « مرد ناشناس » که دیروز کوزه ی آب زنی را آورد، صورتش را روی آتش تنور گرفته « بچش ! این عذاب کسی است که از حال بیوه زنان و یتیمان غافل شده ». آن « مرد ناشناس » سر بر دیوار نیمه خرابی در دل شب دارد می گرید : « آه از این ره توشه ی کم ، آه از راه دراز» و ما بی آنکه بشناسیمش ، همین نزدیکیها جایی نشسته ایم و تمرین میکنیم که با نامش شعر بگوییم ، خط بنویسم ، آواز بخوانیم و حتی دم بگیریم و از خود بی خود شویم .

عجیب است ! مرد هنوز هم  « مرد ناشناس » است.
(نوشته فاطمه شهیدی)

---

لینک؛
درخشش خورشید؛ پرونده ای برای ولایت فقیه
به مناسبت فرا رسیدن عید سعید غدیر خم، عید ولایت، بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر فایل پرونده "درخشش خورشید" که یکی از هفت پرونده‌ی ویژه‌نامه‌ی نشریه‌ی انعکاس پیرامون حوادث پس از انتخابات است، به دو صورت (text و pdf) منتشر کرد. این پرونده نگاهی اجمالی به بحث ولایت فقیه انداخته است.
احیای غدیر - کفترباز باش، ولی کار امام را راه بنداز!
امام به آن عظمت! وقتی مالک رفت امام از کار افتاد. این اهمیت مالک است. هیچگاه معنویت آنچنانی از مالک ذکر نشده است. راجع‌به کمیل نقل شده ولی راجع‌به مالک نقل نشده است. مالک کار راه بینداز امام بود. از تو به یک اشاره از من به سر دویدن...
/ 0 نظر / 7 بازدید