بازداشت5 انگلیسی دیگرإملیبند:سهوی بود!

بازداشت 5 انگلیسی دیگر در خلیج فارس توسط سپاه پاسداران/ ملیبند: سهوی بود

شبکه خبری بی بی سی گزارش داد: وزارت خارجه انگلستان با انتشار بیانیه ای مدعی شد 5 ملوان انگلیسی، کهروز 4 شنبه 4 آذر ماه وارد آبهای ایران در خلیج فارس شده بودند توسط نیروی های نظامی ایران مستقر در آبهای جنوبی جمهوری اسلامی ایران دستگیر شده اند.

این دومین بار است که ملوانان انگلیسی وارد آبهای ایران شده اند. پیش از این و در سال 1385 نیز 8 تفنگدار انگلیسی وارد مرزهای آبی ایران شدند که توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت شدند.

وزارت خارجه انگلیس در بیانیه خود این افراد را اعضای یک " قایق تفریحی" معرفی کرده است که از بحرین راهی دوبی بوده اند.

انگلیس مدعی شده است این دریانوردان که غیر نظامی هستند، ممکن است "سهوا" وارد آبهای ایران شده باشند.
دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا نیز از رایزنی های سفیر انگلیس در تهران برای آزادی این 5 انگلیسی خبر داده است.

در این زمینه خبرگزاری رویترز از لندن گزارش داد‏ دیوید میلیبند وزیر خارجه انگلیس روز دوشنبه گفت پنج تبعه انگلیس پس از انکه قایق مسابقه ای حامل انها احتمالا به طور غیرعمد وارد ابهای ایران شده است در این کشور زندانی شده اند.

میلیبند گفت: این قایق که از بحرین در مسیر دبی بود بیست و پنجم نوامبر توسط شناور نیروی دریایی ایران متوقف شده است پنج خدمه این قایق هنوز در ایران هستند و تصور بر این است که سالم هستند و به خانواده آن‌ها نیز در این باره اطلاع داده شده است.

وزیر خارجه انگلیس افزود: مسئولان وزارت خارجه انگلیس بلافاصله در عصر روز بیست و پنجم نوامبر با مسئولان ایرانی در لندن و تهران تماس گرفته اند و خواستار توضیح در این باره و نیز حل وفصل سریع مسئله شده اند.

وی گفت: سفیر انگلیس درتهران این مسئله را با وزارت خارجه ایران در میان گذاشته است و وزارت خارجه انگلیس نیز با سفارت ایران در لندن در این ارتباط تماس گرفته است.

میلیند ابراز امیدواری کرد این مسئله به زودی حل و فصل شود و افزود به تماس نزدیک با مسئولان ایرانی و نیز خانواده این افراد ادامه خواهد داد

پیش از این و در جریان بازداشت 8 ملوان انگلیسی، این موضوع به یک رسوایی برای دولت بلر تبدیل شد و نهایتا با ارسال یک نامه عذرخواهی محرامانه از جانب این دولت، ملوانان انگلیسی آزاد شدند.

تکمیلی:

در همین رابطه فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه سپاه تسلط کامل بر آب‌های خلیج فارس دارد گفت: مقابله با نیروی های بیگانه و دستگیری آنها در خلیج فارس به عهده سپاه است.

علیرضا تنگسیری امروز در گفتگو با فارس با بیان اینکه موضوع دستگیری اتباع انگلیسی در خلیج فارس تاکنون رسانه‌ای نشده است، بیان کرد: به محض رسانه‌ای شدن موضوع در این باب اطلاع‌رسانی های لازم صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه تحرکات در خلیج فارس کاملا تحت نظر سپاه است ادامه داد: اگر انگلیسی‌ها در خلیج فارس دستگیر شده‌‌اند مطمئنا معلوم است که توسط چه نیرویی از کشور دستگیر شده‌اند.

وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای که منتشر کرده است، گفته است که نیروی دریایی ایران، روز چهارشنبه، 25 نوامبر قایق تفریحی حامل دریانوردان بریتانیایی را متوقف کرده و آنها را تحت بازداشت قرار داده است.

گفتنی است در سال 2007 میلادی 15 ملوان انگلیسی به هنگاور ورود غیر‌قانونی به کشورمان در مرز اروند رود دستگیر و پس از چندی در پی عذرخواهی دولت انگلیس، آزاد شدند.

/ 0 نظر / 12 بازدید