تعداد واقعی مبتلایان به آنفولانزایA

تعداد واقعی مبتلایان به آنفلوانزایA در کشور بالای میلیون نفر است

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، مرضیه وحید دستجردی، امروز در نشست خبری آنفلوانزای نوع A در وزارت بهداشت که با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف برگزار شد، افزود: آماری که در کشور به عنوان آمار مبتلایان واقعی به آنفلوانزای A اعلام می‌شود، حدسی است پیش بینی ما این است که طی دو سال آینده بین 30 تا 50 درصد جمعیت کشور و مردم دنیا به این بیماری مبتلا شوند، حتی در موادی تا 80 درصد جمعیت کشورها نیز این تخمین بوده است.
وی ادامه داد:‌ بر اساس اعلام سازمان ملل بعد از عبور آمار مبتلایان هر کشور به 100 نفر دیگر اعلام آمار ضرورت ندارد و نیازی به آزمایش همه افراد مشکوک نیست، با این حال افرادی که بستری می‌شوند و خیلی بدحال هستند آزمایش می‌شوند و افراد فوتی نیز شناسایی و ثبت می‌شود و این آمار ثبت شده هر هفته به مردم و سازمان بهداشت جهانی گزارش می‌شود. البته از این پس می‌توانیم این آ‌مار را به طور روزانه نیز اعلام کنیم.
وزیر بهداشت گفت: بر اساس آ‌خرین آمار ثبت شده تاکنون 3 هزار و 672 نفر در کشور مبتلا شده و 140 نفر بر اثر این بیماری فوت کرده‌اند، که از این تعداد 28 نفر هفته گذشته فوت شدند و 12 نفر نیز فوت شدگان هفته‌های قبل بودند که آزمایش ‌آنها هفته گذشته تأیید شد.
وحید دستجردی افزود:‌ برای مراقبت ویژه از مبتلایان بد حال این بیماری 160 تخت مراقبت ویژه در سراسر کشور دایر شده است و تعداد این تختها نیز با ورود دستگاه‌های تنفس مصنوعی و سایر تجهیزات لازم افزایش نیز می‌یابد، ضمن اینکه با هماهنگی با تمام بیمارستان‌های خصوصی از ظرفیت این مراکز نیز استفاده می‌شود، هر چند هنوز همین ظرفیت 160 تخت ویژه در بخش دولتی نیز پر نشده است.
وزیر بهداشت گفت: ‌با توجه به سرد شدن هوا و ورود حجاج با موج بعدی آنفلوانزای
A مواجه می‌شویم و باید با آموزش همگانی و همکاری همه دستگاه‌ها و رسانه ها و افزایش تجهیزات و امکانات برای این بیماری که حداقل تا دو سال آینده در کشور ما ماندگار است آ‌ماده باشیم.
وی افزود: تمام حجاج در فرودگاه‌ها هم در عربستان و هم در کشور معاینه و غربالگری می‌شود، افراد سالم که به خانه می‌روند، افراد مشکوک آزمایش می‌شوند و افراد بد حال در کشور به بیمارستان منتقل خواهند شد.
وزیر بهداشت گفت:‌ پیش بینی ما این است که برای هر پرواز 12 هزار و 500 نفر به استقبال حجاج بروند.خواهش ما این است که مردم به استقبال حجاج نروند و حجاج نیز بعد از یک هفته مهمانی بدهند.
وحید دستجردی اضافه کرد: برآورد اولیه این است که هر بیمار مبتلا به آنفلوانزای
A بین 2/1 تا 4/1 نفر را مبتلا می‌کند، بنابراین رعایت فاصله از بیماران، شست و شوی مداوم دستها و پرهیز از دست دادن و روبوسی تا دو سال آینده لازم است.
وی گفت:‌ واکسن آنفلوانزای
A نیز تا 10 روز آینده وارد کشور می‌شود و برای افراد پر خطر و افرادی که بیماری زمینه دارند تزریق می‌شوند، واکسن آنفلوانزای فصلی نیز برای جلوگیری از قاچاق و سوء استفاده هر هفته به میزان بیش از 200 هزار دوز وارد می‌شود، تا کنون 2 میلیون و 800 هزار دوز از این واکسن در کشور توزیع شده در حالی که سال گذشته در کل یک میلیون و 400 هزار دوز از این واکسن در کشور توزیع شد.
وی افزود: میزان مرگ و میر بیماری آنفلوانزای
A در کشور ما نسبت به حتی کشورهای پیشرفته نیز زیاد نیست، در کشور 70 میلیونی ما تاکنون 140 مرگ داشته‌ایم اما در کشور آمریکا با 300 میلیون جمعیت تاکنون 4 هزار مرگ بر اثر این بیماری را اعلام شده است.

/ 0 نظر / 7 بازدید