رشد مطبوعات

روزنامه اعتماد از رشد مطبوعات همزمان با روی کار آمدن دولت نهم خبرداد

 

شبکه ایران: روزنامه اصلاح طلب "اعتماد"، امروز در گزارشی با عنوان "مطبوعات، آمارها و نمودارها"، همانند دیگر رسانه های اصلاح طلب دولت را به آنچه "تنگ کردن عرصه بر مطبوعات سیاسی" خوانده، متهم کرده است.

اعتماد با ارائه آماری از "نشریات سیاسی" در حال انتشار، آن را با سال های 1381 و 82 در دولت اصلاحات مقایسه و سعی کرده که از این طریق، ادعای خود را ثابت کند.

هر چند هدف این روزنامه از انتشار مطلب مذکور، زیر سوال بردن رویکرد وزارت فرهنگ دو لت نهم در قبال مطبوعات سیاسی بوده، اما اعتماد در این راستا مجبور به بیان برخی واقعیت ها نیز، شده است.

بر این اساس، نموداری که روزنامه اعتماد طراحی کرده، نشان از رشد فواره‌ای شمار مجوزهای مطبوعات سیاسی در سال اول دولت دوم اصلاحات است. این روند اما، از همان سال دوم دولت اصلاحات "سقوطی" را تجربه کرده که "سرعت" و "شدت" آن، حتی از رشد ابتدایی صدور مجوزها هم بیشتر است.

در واقع از سال 82 تا آغاز دولت نهم و روی کار آمدن محمود احمدی نژاد، روند صدور مجوزها به طور تامل برانگیزی محدود می شود و پایین ترین آمار را در طوال هشت سال اخیر ثبت می‌کند.

به گفته فعالان رسانه ای این سال‌ها مصادف با فعالیت جریانی بود که با تاکید بر گفتمان انقلاب اسلامی وارد عرصه سیاسی و مطبوعات شد و در نهایت در انتخابات ریاست جمهوری نهم به پیروزی رسید.

 

از سال 84 هم، بار دیگر روند رشد مطبوعات سیاسی آغاز و با صعود بیش از 30 پله‌ای آمار مطبوعات سیاسی، فضای جدیدی در این حوزه آغاز شده است.

اما این بار مدیران فرهنگی درصدند که از صدور غیرمنطقی مجوزها و "رشد فواره‌ای" مطبوعات جلوگیری کنند و یک سیر حرکتی ثابت و معقول را در این حوزه برقرار سازند. این روند تا کنون نیز ادامه داشته است.

نکته قابل توجه دیگری که با بررسی آمار صدور مجوزها از سال 84، خودنمایی می کند، نگاه چندبعدی به عرصه اطلاع رسانی است؛ چنانکه مسئولان فرهنگی دولت نهم به موازات تاکید بر حاکم بودن فضایی منطقی و قانونی بر حوزه مطبوعات سیاسی، از صدور مجوز و حمایت از مطبوعات در زمینه‌های کشاورزی، علوم پایه، علوم انسانی، اجتماعی، هنری، فنی-مهندسی و پزشکی هم غافل نشده و حدود 1080 مجوز در این عرصه‌ها صادر کرده اند. نمودار زیر این موضوع را به تفکیک نشان می دهند.

 

تاثیرات این نگاه چند بعدی و در نتیجه فعالیت گسترده مطبوعات، تاکنون در صحنه های مختلفی همچون انتخابات بی نظیر ریاست جمهوری دهم که نشان از رشد بینش و بصیرت سیاسی مردم ایران بود، به نمایش گذاشته شده است.

/ 0 نظر / 5 بازدید