تیر تحریم به سنگ خورده!

تیر تحریم ایران به سنگ خورده/ حمله به ایران احمدی‌نژاد را محبوب‌تر می‌کند

عضو ارشد شورای روابط خارجی امریکا و معاون تحقیقاتی این شورا خطاب به غرب اعلام کرد تحریم‌ها علیه ایران بی فایده بوده و غرب هیچ‌گونه موفقیتی در این زمینه کسب نکرده است.

به گزارش رجانیوز، وی در این یادداشت که در روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست منتشر کرده، حمله نظامی به ایران را آخرین راه حل دانسته و این پرسش را مطرح می‌کند که من نمی دانم چه کسی می خواهد به ایران حمله کند؟

پولاک که تحلیلگر سابق نظامی سیا و مدیر امور خلیج فارس در شورای امنیت ملی است، در مورد حمله به ایران می‌افزاید ما گزینه های خوبی برای حمله نظامی به ایران در دست نداریم.

وی که هم اکنون مدیر مرکز سابان در انستیتو بروکینگز در خاورمیانه نیز می‌باشد، معتقد است باید تمامی گزینه‌ها را مورد بررسی قرار داد. وی می گوید در حال حاضر وادار کردن ایران به توقف برنامه هسته‌ای‌اش کار بسیار مشکلی است.

پولاک در سن 24 سالگی پیش بینی کرده بود عراق به کویت حمله خواهد کرد و جزئیات پیش بینی‌اش را در سال 2002 در کتابی با نام "TheThreatening Storm" توضیح داد.

وی در کتاب جدید خود با عنوان "The Persian Puzzle" حمله به ایران را رد کرده و تنها راه حل و بهترین گزینه را دیپلماسی می داند.

پولاک ایران را کشوری متفاوت و دارای رهبرانی متفاوت می داند و می‌گوید ایران مانند عراق نیست. ایران کشوری بزرگ‌تر از عراق است و دارای تشکیلات نظامی قوی تر که می تواند در قبال هر گونه حمله ای از خود دفاع کند و به راحتی مشکلات را از سر را ه برداشته، شرایط را تثبیت کند و دوباره همه چیز را از نو بازسازی کند.

امریکا امکانات نظامی برای حمله به ایران را دراختیار دارد ولی این امر بعید است. در عوض، اسرائیل بی‌میل نیست که به ایران حمله کند ولی این قدرت را ندارد که بتواند تأسیسات هسته‌ای ایران را نابود و روند برنامه هسته‌ای این کشور را متوقف سازد.

موقعیت و وضعیت ایران با سال 1961بسیار متفاوت است و شرایط بسیار تغییر کرده. در آن هنگام، جنگنده های اسرائیلی با موفقیت راکتور هسته‌ای تأسیسات Osirak عراق را بمباران کردند و باعث شدند که این کشور دست از برنامه های هسته‌ای خود بردارد. تازه در آن دوره، کمیته های اطلاعاتی امریکا نیز این عمل را تأیید کردند. با این حال، هنگامی که بازرسان در ویرانه های باقیمانده حاضر شدند، مشاهده کردند که 4 تأسیسات هسته‌ای دیگر نیز وجود داشته که کسی از آن‌ها خبر نداشته است.

امروز غرب به خوبی می داند که ایران از حمله به تأسیسات Osirak درس ها و تجربیات فراوانی آموخته و می داند که چگونه از این تأسیسات محافظت و امنیت آن را برقرار کند.

به‌نظر می رسد این مأموریت حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران از عهده 125 فروند هواپیمای جنگنده اسرائیل برنیاید تا بتوانند در یک حمله این تأسیسات را از بین ببرند.

پولاک با اشاره به فاصله زیاد میان فرودگاه این جنگنده‌ها تا ایران و اینکه این مسافت خیلی بیشتر از فاصله تا تأسیسات عراق است، نبود سوخت کافی را نیز یکی از مشکلات دیگر در ناتوانی در حمله به ایران بر می‌شمارد و محدودیت های هوایی تدارکات را نیز بر این امر افزون می داند.

این تحلیلگر کارکشته سیا در ادامه می گوید: هنگامی که شما مسافت زیادی را پرواز کنید، محدودیت های زیادی را خواهید داشت و مجبور هستید که از تعداد بمب های کمتر با حجم کمتری استفاده کنید. همیشه رابطه معکوسی بین بعد مسافت و میزان مهماتی که برای تخریب توسط هواپیما حمل می شود، وجود دارد.

پولاک در ادامه اشاره می کند که هر تأسیسات هسته‌ای به طور بالقوه بزرگ و وسیع ساخته می شود و برای نابود کردن این تاسیسات به هواپیماهای بیشتری نیازاست؛ تازه اگر این تأسیسات در میان کوه ها باشند، برای هر یک بار حمله به 20 تا 40 هواپیما نیاز است.

ناگفته نماند که رزمندگان حزب الله لبنان و حماس به‌علت همجواری با اسرائیل برای تلافی می توانند تهدید زیادی برای آن به‌شمار آیند، چنانچه به تأسیسات هسته‌ای ایران حمله شود، این گروه ها به کمک ایران خواهند شتافت.

مشکل دیگر این است که چنانچه به تأسیسات هسته‌ای ایران حمله شود، اتحاد و همبستگی مردم با مسئولان بیشتر از گذشته خواهد شد و موجی از همبستگی ملی را موجب می‌شود و محبوبیت احمدی‌نژاد را افزایش خواهد داد.

پولاک معتقد است برای تحریم ایران باید به دنبال راه حل های دیگری باشیم. تحریم های تجاری و محدودیت های مالی که توسط سازمان ملل در قبال عراق بین سال های 1990 تا 2003 تحمیل کرد، 10 برابر قوی‌تر از تحریم های کنونی ایران بود ولی تأثیری نداشت.

وی در پایان می افزاید: ایران هسته‌ای باعث ایجاد رقابت های هسته‌ای در خاورمیانه شده است.

شاهد مثال پولاک برای این دیدگاه این است که 7 سال پیش امریکایی‌ها و عربستان سعودی در مورد امکان شکست تحریم ها علیه ایران صحبت هایی رد و بدل کرده و گفته بودند اگر تحریم ها با شکست مواجه شود، ایران برنامه هسته‌ای خود را ادامه خواهد داد و مقامات سعودی پاسخ داده بودند: «این امر بسیار عالی است و ما از شنیدن این خبر خیلی خوشحال هستیم، چون ما در همه حالات می خواهیم برنامه های هسته‌ای خود را ادامه دهیم.»

/ 0 نظر / 7 بازدید