مروری بر کارنامه مرحوم آیت الله فاکر

وی از سال 1343 برای طی مراحل عالی تحصیلات حوزوی به قم رفت و از محضر اساتید بزرگی بهره‌مند شد که از آن جمله می‌توان به آیت‌الله فاضل لنکرانی، آیت‌الله نوری همدانی، آیت‌الله سلطانی طباطبائی، آیت‌الله خزعلی، آیت‌الله گلپایگانی، آیت‌الله وحید خراسانی و آیت‌الله مشکینی اشاره کرد.

وی از مبارزان خستگی‌ناپذیر دوران انقلاب و از مدافعان انقلاب اسلامی بود که از دوران جوانی وارد مبارزات انقلابی شد و به نهضت امام‌خمینی(ره) پیوست و نخستین بار در سال 1341 دستگیر شد.
مرحوم آیت‌الله فاکر دومین بار در 15 خرداد 42 دستگیر و در زندان با آیت‌الله خامنه‌ای رهبری فرزانه انقلاب آشنا شد و

در اوایل سال 52 نیز به علت همکاری با گروهی تحت عنوان "ابوذر " و سخنرانی افشاگرانه علیه رژیم شاه در نهاوند دستگیر شد.

وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی مدتی به عنوان نماینده امام‌خمینی(ره) در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ایفای نقش پرداخت و در چند دوره نیز به نمایندگی از مردم مشهد مقدس به مجلس شورای اسلامی راه یافت و در دوران خدمت خود در نظام، همواره به افشای ماهیت لیبرالیست پرداخت و از رهگذر این افشاگری‌ها همواره مورد حمله جریانات ضد انقلاب قرار گرفت و سه مرتبه از سوء قصد جان سالم به در برد.

آیت‌الله فاکر پیش از انقلاب اسلامی به عضویت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درآمد و امضای وی ذیل مهمترین اعلامیه‌های این جامعه قرار گرفته بود.

وی همچنین عضو جامعه روحانیت مبارز در خراسان رضوی بود و سابقه نمایندگی مردم این استان در مجلس خبرگان رهبری را در کارنامه خود ثبت کرد.

مرحوم آیت‌الله فاکر که در مجلس هفتم ریاست کمیسیون اصل 90 به عنوان یکی از مهمترین کمیسیون‌های تخصصی نهاد قانوگذاری کشور را بر عهده داشت در مجلس هشتم نیز پس از تغییر ساختار این کمیسیون، بار دیگر به دلیل برخورداری از سوابق تقلینی و توجه ویژه به بحث نظارت مورد اعتماد نمایندگان قرار گرفت و ریاست این کمیسیون بر عهده وی گذاشته شد.

حجت‌الاسلام‌ فاکر از مبارزان‌ خستگی‌ناپذیر سال‌های‌ پیش‌ از انقلاب‌ و از مدافعان‌ اصلی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ به‌ شمار می‌آید. او مبارزات‌ خود را در دوره‌ای‌ آغاز کرد که‌ در مشهد به‌ خواندن‌ ادبیات‌ مشغول‌ بود. در آن‌ زمان‌ او بسیاری‌ از اعلامیه‌های‌ امام‌(ره‌) را در حجره خود تکثیر و یا از روی‌ آن‌ می‌نوشت‌ و سپس‌ آن‌ را به‌ طور مخفیانه‌ بر در و دیوار شهر نصب‌ می‌کرد یا به‌ اطلاع‌ دیگر هواداران‌ انقلاب‌ می‌رساند.

وی که از مدتی پیش از به دلیل بیماری گوارشی در بیمارستانی در قم بستری شده بود، امروز پس از سال‌ها مجاهدت و خدمت در سن 88 سالگی درگذشت.

/ 0 نظر / 18 بازدید