فارین پالسی:حباب سبز در 22بهمن ترکید

مجله آمریکایی "فارین‌ پالسی " در گزارشی به حماسه عظیم 22 بهمن امسال اشاره کرد و تلاش‌های جنبش سبز را در این روز ناکام خواند و آن را به مثابه حبابی دانست که در این روز نهایتاً ترکید.

این مجله آمریکایی در آغاز گزارش خود با اشاره به فعالیت‌های ضد دولتی جنبش سبز اینگونه نوشت: گروهی از فعالان جنش سبز، برنامه مشخص و دقیقی برای کاری که می‌خواستند در روز 22 بهمن انجام دهند، داشتند. آنها استراتژی خود را برای این روز " اسب تروجان " نامیده بودند.

فارین پالسی نوشت: قرار بود بر اساس این استراتژی، طرفداران "میر حسین موسوی " در راهپیمایی 22 بهمن میان مردم حاضر شوند و در زمانی ‌که از قبل برنامه ریزی شده بود به یکباره با نمادهای سبز در مقابل دوربین خبرنگاران خارجی در راهپیمایی حاضر شوند.

فارین‌پالیسی سپس به شکست این جنبش در 22 بهمن اشاره کرد و نوشت: همانطور که می دانیم موفقیتی در راهپیمایی 22 بهمن به دست نیامد و این برنامه جواب نداد و این ناکامی در ذهن فعالان جنبش سبز به عنوان یک شکست نقش بست.

مجله فارین‌ پالسی در گزارش خود اینگونه نوشت: حامیان جنبش سبز همچون حبابی بودند و در روز راهپیمایی 22 بهمن این حباب ترکید و هم‌اکنون بسیاری از حامیان جنبش سبز در حال تجربه شکست شدیدی هستند.

این مجله آمریکایی نوشت: "محمد صادقی " مرد 27 ساله (ایرانی - آلمانی) که مسئولیت مدیریت صفحه "فیس بوک " میر حسین موسوی را به عهده داشت اعتراف کرده است که نمی داند که سرنوشت اعتراضات در آینده چه خواهد بود و در حالیکه مدعی شد که همیشه توانسته بود یک قدم از اتفاقاتی که قرار است رخ دهد جلو باشد ولی حالا سر درگم است.

بر اساس این گزارش، او صفحه مربوط به میرحسین را ژانویه سال گذشته ایجاد کرده بود، زمانی که حتی میرحسین کاندیداتوری خود را هنوز رسما اعلام نکرده بود. طی تنها چند ماه این صفحه توانست نظر عده‌ای از طرفداران و نزدیکان موسوی را به خود جلب کرد و صادقی توانست از این طریق، تمایل خود را برای همکاری و ارائه مشاوره به موسوی در انتخابات به میرحسین و اطرافیان او منتقل کند.

گزارش فوق افزود: صادقی تصمیم گرفت مسئولیت خود را در این وب‌سایت اجتماعی انجام دهد و این رقابت تبلیغاتی را به طور مستقل و تحت نام موسوی ادامه بدهد و از این صفحه برای ایجاد فضایی برای ملاقاتها، اتاق‌های کنفرانس و انتشار بولتن‌های حامیان موسوی استفاده کرد.

مجله فارین‌پالیسی گزارش خود را اینگونه ادامه داد: وی از طریق صفحه‌ای که اداره آن را برعهده داشت، توانست نقش کلیدی در گسترش مبارزات [ضد دولتی] شبانه که مخالفان به پشت بام‌های خود می‌رفتند و الله‌و اکبر می‌گفتند ایفا کند و اعتراضات عاشورا و تاسوعا را هدایت کند.

این مجله سپس به تصورات جنبش سبز اشاره کرد و نوشت که صادقی اعتراف کرده است که او و حامیان جنبش سبز تنها قرار بوده است تا از این صفحه فیس بوک تا روز 22 بهمن استفاده کنند و تصور می کردند تا آن موقع قدرت جنبش سبز به اندازه ای قوی می شود و می توانند مشروعیت نظام را به اندازه‌ای تضعیف کنند که سران جنبش سبز بتوانند با حکومت وارد مذاکره شوند و دیگر احتیاجی به ادامه اعتراضات نخواهد بود اما هم‌اکنون صادقی روزهای تاریکی را [برای جنبش سبز] در آینده می‌بیند.

بر اساس این گزارش، صادقی اعتراف کرده است با وجود آنکه فعالان جنبش سبز را در صفحه فیس‌بوک هدایت می‌کرده است اما نمی‌داند که چه تعداد از مراجعه‌کنندگان این صفحه داخلی و چه تعداد از خارج از کشور ایران بوده‌اند اما آمار رسمی نشان‌ می‌دهد که تعداد زیادی از مراجعه‌کنندگان این صفحه از خارج کشور ایران بودند.

فارین‌پالسی با اشاره به ناامیدی جنبش سبز در 22 بهمن تلاش خود را به حامیان جنبش سبز در خارج از کشور متمرکز کرد و نوشت: موثرترین کاری که فعالان خارج از کشور می‌توانند انجام دهند، این است که بر دولت‌های کشورهایی که در آنجا اقامت دارند فشار بیاورند تا توجه دولت‌های این کشورها را به جنبش سبز در ایران جلب کنند.

/ 3 نظر / 20 بازدید
ایران دیسک

سلام دوست عزیز وبلاگ بسیار جالب و پر محتوایی داری خوشحال میشم به من هم سر بزنی امیدارم موفق باشی

ایران دیسک

سلام دوست عزیز وبلاگ بسیار جالب و پر محتوایی داری خوشحال میشم به من هم سر بزنی امیدارم موفق باشی

هویزه

سلام وبلاگ شما را با افتخار در وبلاگم لینک کردم ... با تشکر .. هویزه