مشکل علی(ع)،عدالت او بود!

ضمن عرض سلام و تبریک فرخنده عید سعید غدیرخم خدمت شما دوست گرامی
متن ارسال شده ،سخنرانی حجةالاسلام روح از اساتید حوزه و دانشگاه در مشهد پیرامون موضوع غدیرخم و اثبات آن بوده که به پیوست آن، فایل صوتی این سخنرانی که در روز عید غدیرخم در سال 87 می باشد ،الصاق گردیده است .چکیده این جلسه را در همین ایمیل می توانید بخوانید.
فایل WORD جلسه سخنرانی
فایل صوتی جلسه سخنرانی
فایل PDF جلسه سخنرانی

التماس دعا


چکیده جلسه غدیر خم :
- در این جلسه با محور قرار دادن دو آیه3 و 67 سوره مائده ،مطالبی پیرامون واقعه غدیر بیان گردیده است .
- در ابتدای جلسه مقدماتی پیرامون تقدم و تأخر آیات قرآن کریم از حیث شأن نزول آورده شده . در این زمینه بیان می شود که در مقام نزول ، آیه 67 زودتر از آیه سوم نازل شده است و این تنها مورد در قرآن کریم نمی باشد.


- در ادامه ابتدا آیه 67 را به 4 قسمت تقسیم و در 4 سطر بدین صورت مورد بررسی قرار می گیرد :
- یا أیهالرسول بلّغ ما اُنزل إلیک من ربّک
- وَ إن لم تفعل فما بلّغت رسالتهُ
- والله یعصمکَ مِن النّاس
- إنّ اللهَ لایهدی القوم الکافرین

در رابطه با پیامهای این آیه استاد روح به نکات متعددی اشاره نموده که فرازهایی از آن بدین شرح است :
(... پیغمبر مأمور شده تا به مردم حرفی را برساند. این را از کجای آیه کریمه فهمیدیم؟ از کلمه بلّغ... این مطلب هر چه هست ، این قدر مهم می باشد که پیغمبر خدا ، از جانب خدا تهدید شده است... این مطلب این قدر مهم است که اگر انجام نگیرد کل بیست و سه سال تبلیغ پیغمبر اکرم در مقابل آن قرار دارد .از اینجا معلوم می شود که مطلب، مطلب تازه ای است ... تازگی این پیام بگونه ای است که خطرناک می باشد . از کجای آیه فهمیده می شود که خطرناک است؟ از (والله یعصمکَ مِن النّاس)... پیام آیه به ربوبیت خدا بازگشت می کند .به تربیت الهی بازگشت می کند، از کجا این را فهمیدیم؟ ما اُنزل إلیکَ از جانب چه کسی است؟ مِن ربّک. چنانچه در سوره حمد فرمود ألحمدلله ربِّ العالمین ... )

- در ادامه بررسی آیه 67 سوره مائده ،به بررسی خطر اعلام جانشین رسول خدا و اینکه این خطر از ناحیه چه کسانی برای دین اسلام بوده ،پرداخته می شود و در این خصوص آشکار می گردد که این خطر از ناحیه اهل کتاب یعنی مسیحیان و یا یهودیان نبوده ،بلکه از ناحیه منافقین میان امت بوده است .در این رابطه استاد روح اینچنین بیان داشته که :
(... در قرآن کریم اینگونه می گوید : که یا رسول الله دور و بر شما ، آدم های خطرناکی هستند. در قرآن کریم فرمود: وَ مِن أهل المدینة مردوا علی النفاق. یعنی اینکه در مدینه بعضی ها دور و بر شما هستند که فوق العاده ورزیده بر نفاق اند. بعد به پیغمبر اسلام می فرماید: لا تعلمهم نحن نعلمهم (سوره توبه آیه 101) ، شما نمی دانید که این ها چه عجوبه هایی هستند، من می دانم این ها چه کسانی هستند. لا تعلمهم نحن نعلمهم همُ العدو فاحذرهم قاتلهم الله أنّی یؤفکون (سوره منافقون آیه4) . یک دفعه منافق می شود، یعنی به ظاهر نماز می خواند و ته دلش حرف های خطرناکی هست ...)

- در ادامه به شرح حادثه غدیر و مدیریت الهی پیغمبر خدا در اجرای این مراسم بزرگ و ابلاغ این پیام مهم اشاره می گردد .در این خصوص آمده است :
(...امام صادق (ع) فرمود: در تمام عمر 63 ساله پیغمبر، وجود مبارک رسول خدا هرگز به اندازه عقل خودش با مردم حرف نزد . این عقل الهی رسول خدا همه را جمع کرده است .ذهن ها را می خواسته است که از ماجرا تا زمان موعود دور نگه دارد و بدین واسطه علی مرتضی را فرستاده یمن .حضرت امیر در قضیه حجة الوداع از یمن آمده است. ذهن ها را حضرت کاملا نگه داشته است آن هم بدلیل وجود موجودات خطرناکی بنام منافقین ...)

- چگونه صدای رسول خدا به جمعیت صدهزار نفره رسید ؟ در این رابطه با مراجعه به متن اصلی سخنرانی ،از هوشیاری پیغمبر اسلام سخن به میان آمده و در این خصوص اینچنین بیان می گردد :
(...خوب نگاه کنید و ببنید که پیغمبر اسلام (ص) چه طور از نحوه انتقال کلامشان از 110 هزار نفر امتحان بعمل می آورد . رسول خدا به هنگام شروع خطبه برای اینکه بفهمند صدا به همه می رسد ، به قدری هوشیارانه سخن گفتند ؛اول شروع کردند درباره توحید حرف زدن ،از خدایی خدا حرف زدند ، بعد از نبوت خودشان حرف زدند و سپس از معاد سخن گفتند. تا اینجا حرف هایی بود که 23 سال حاضرین شنیده بودند ، کمی جلوتر حضرت می خواهد از اینکه حرفش تا آخر می رسد یا نمی رسد ، تست بگیرد .رسول خدا می فرمایند یک خبر می خواهم به شما بدهم که امسال آخرین سالی است که مرا می بینید و دیگر هم دیگر را نمی بینیم .در این لحظه جمعیت شروع کردن به های های گریه کردن ، همه دارند گریه می کنند و پیغمبر به چی پی می برد ؟به اینکه صدا به همه می رسد ...)

سایر عناوین مطرح شده عبارتند از :
- ناقلان غدیر چه کسانی هستند ؟
- با وجود اینهمه نقل کننده خبر غدیر ،پس مشکل کار کجاست؟
- اشکال کنندگان به ماجرای غدیر بر چه چیزی ایراد می گرفتند ؟
- مشکل علی مرتضی، عدالت او بود !
- امروز هم دعوا بر سر عدالت است !
- غدیر قابلیت انکار ندارد ،پس بایستی محتوا را عوض کنند !

/ 0 نظر / 8 بازدید